Sätt upp en Facebook/Instagram
Sätt upp facebook/instagram:
Inställningarna för att lägga till en ny socialkanal hittas under Kanaler i vänstermenyn. Gör så här:
- Klicka på Kanaler i vänstermenyn.
- Bläddra ner till Social och klicka på Skapa Social.

Där väljer du vilken typ av kanal som ska sättas upp, facebook, messenger, instagram eller DM's. som ska läggas in i Kundo. Ska ni ha flera lägger du till dem en i taget. Här väljer du också ett internt namn på kanalen, t.ex. Flamingo Design Messenger eller Flamingos Facebooksida.

Ska instagram sättas upp behöver du även göra detta:
- Koppla ihop facebooksidan du är administratör för och instagramkontot som ska användas för kanalen. Instruktioner för att koppla ihop instagramkonton med en facebooksida.
- Tillåta åtkomst till meddelanden i instagram. Detta ställs in från instagramappen (ej möjligt i webb-version) i *Inställningar* under *Sekretess* och där under *Meddelanden.* Här finns instruktioner för denna inställning på engelska.
När du klickar på Continue with facebook så kommer du skickas vidare till facebook där du får fylla i vilket facebook/instagram konto du vill koppla till Kundo.

Tänk på! Har du lagt till facebook/instagram innan är det viktigt att de fortfarande är i kryssade om du ska lägga till fler, annars tappar de kopplingen.
Aktivera kanaler:
När du trycker på nästa, måste du godkänna att Kundo får tillgång till facebook/instagram för att kunna visa upp innehållet direkt i dashboarden. Därefter skickas du tillbaka till Kundo för att slutligen aktivera era kanaler.

På aktiveringssidan väljer du vilka kanaler/konton ni ska ha in i Kundo samt om ni ska aktivera kanalerna nu eller senare. Att aktivera kanalen nu innebär att meddelanden från facebook/instagram kommer direkt in i Kundo. Att aktivera senare betyder att ingenting synkas med Kundo (ingenting kommer in i Kundo) förrän ni väljer att aktivera kanalen.
Väljer ni att aktivera nu så är det klart att börja svara i Kundo (glöm inte att gå igenom resten av stegen för att starta upp facebook/instagram i kb.kundo.se).
Väljer du att aktivera kanalen senare så görs det på samma ställe som där du satte upp kanalen från början (Kanaler i vänstermenyn → Skapa Social).
